218948-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – El-, vatten- och energiverk – Kundtjänst med registerhållning och fakturering av VA-avgifter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKundtjänst med registerhållning och fakturering av VA-avgifter
BeskrivningUpphandling av kundtjänst med registerhållning och fakturering av VA-avgifter. Uppdraget omfattar: · Tillhandahållande av kundtjänst för kommunens VA-abonnenter · Registerhållning och arkivhantering i ett, av anbudsgivaren tillhandahållet, abonnentsystem · Hantering och registrering av vattenmätaravläsningar · Fakturering av VA-avgifter · Uppföljning och prognostisering av intäkter · Upprättande av plan för vattenmätarbyten Se upphandlingsdokument för detaljer
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128779:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79342320 Kundvård, 79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster