218956-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Terrängfordon
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av Terrängskoter
Referensnummer: UH-2020-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34113200 Terrängfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten (inkl. förband, skolor etc.) avser att upphandla ramavtal för tjänsten terrängskoterförhyrning (snöskoter i vardagstal). Nuvarande avtal löper ut 2020-08-30.
Avtalet kommer att nyttjas främst under vinterhalvåret.
Snöskotrarnas huvudsakliga användningsområde är vid övningar och kurser, en övning eller kurs kan pågå under både en kortare och under en längre period.
Orter som är aktuella för Försvarsmakten att få leverans av terrängskoter till (eller enligt överenskommelse) är följande:
Arvidsjaur, Boden, Jokkmokk, Kalixfors, Kiruna, Lomben skjutfält, Luleå, och Vidsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen