Delar av nya ÄT83 Galoppvägen ingår i Stockholm Ström som är en del av programmet Kapacitet Sthlm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Priser för huvuddel 1: Rivning av befintlig station F802 i sin helhet, enligt bilaga E40 i FFU
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad
Priser för huvuddel 2: förberedande markarbeten och losshållning av berg, enligt bilaga E40 och E80 i FFU
Del nr: 2
Station
Priser för huvuddel 3: samtliga markarbeten för utförande av VA-omläggning och kabelrör, enligt bilaga E50 i FFU
Del nr: 3
Ställverk
Priser för huvuddel 4: nybyggnad av regionnätsstation ÄT83 Galoppvägen, enligt FFU
Del nr: 4
Markarbeten
a-priser
Del nr: 5
Stationsentreprenad