Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Materielförsörjning
Referensnummer: RS/210838
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en grossistlösning som i huvudsak är att tillgodose Region Värmland, samtliga kommuner i Värmland samt Karlstad universitets behov av förbrukningsmateriel och övrigt angivet sortiment, tillhandahållande av efterfrågade tjänster; lagerhållning, plockning/packning, kundservice/support samt leveranser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Materialförsörjning till Kommunerna i Värmland, Karlstad Universitet och Region Värmland.