219117-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Trafikövervakning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Trafikmätningar
Referensnummer: KSN-2019-1530
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712710 Trafikövervakning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun genomför årligen trafikmätningar i kommunen av olika slag. I syfte att kunna följa trafikutvecklingen, beskriva framkomlighet och trafiksäkerhet, samla underlag för dimensionering av trafikanläggningar, utvärdera åtgärder samt på ett prioriterat vägnät tillhandahålla aktuell information om framkomlighet, finns behov av att genomföra löpande trafikmätningar. Tjänsterna som planeras att upphandlas innebär att tillhandahålla flödes- och hastighetsmätningar på bil- och cykelvägnätet samt utföra diverse övriga trafikrelaterade automatiska och manuella korttidsmätningar. I åtagandet innefattas allt arbete som krävs för komplett leverans av mätdata till kommunen som svarar upp mot kommunens högt ställda krav på tillförlitlighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712710 Trafikövervakning, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen