219119-2019 - PlaneringSverige-Lidköping: Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem 2021, RFI (request for information)
Referensnummer: 2018-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna i västra Skaraborg (Essunga, Grästorp, Götene, Lidköping, Skara och Vara) har ett gemensamt kommunalförbund Göliska IT, som bedriver samtliga IT-tjänster som deltagande kommuner behöver. I nuläget står kommunerna inför behovet av nytt ekonomisystem med funktioner för redovisning, leverantörs-reskontra, kundreskontra, internfakturering, anläggningsreskontra, inköp och e-handel, budget och prognos, utdata och rapporter samt tid och projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till leverantörer att lämna information (RFI) gällande ekonomisystem.
Kommunerna i västra Skaraborg (Essunga, Grästorp, Götene, Lidköping, Skara och Vara) har ett gemensamt kommunalförbund Göliska IT, som bedriver samtliga IT-tjänster som deltagande kommuner behöver. I nuläget står kommunerna inför behovet av nytt ekonomisystem med funktioner för redovisning, leverantörs-reskontra, kundreskontra, internfakturering, anläggningsreskontra, inköp och e-handel, budget och prognos, utdata och rapporter samt tid och projekt. Göliska IT kommer att vara upphandlande myndighet. Med anledning av det har nu upphandlande myndighet ett antal frågeställningar.