219123-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakturaväxel
Referensnummer: 18FMV6329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk inbjuder er att inkomma med anbud enligt nedan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV genomför ett stort förändringsprojekt, Projekt Norma, som kommer att ersätta IT-stöd,
Arbetssätt och processer inom områdena ekonomi, projekt, inköp, produktledning samt
Uppföljning och analys. Normas uppgift är att förflytta FMV från dagens fragmenterade och
Föråldrade IT-stöd till en moderniserad IT-miljö med ett färre antal strategiska standardplattformar
Som grund. I uppgiften ingår att skapa ett helhetstänk för FMV:s IT-landskap. Inom alla områden
Finns en stark gränsyta till Försvarsmakten som är FMVs huvudsakliga kund.
Norma består av en övergripande projektledning, som har helhetsansvaret för Normas uppgift,
Och ett antal delprojekt, som var för sig ska tillgodose verifierade verksamhetsbehov inom FMV.
Vardera delprojekt omfattar ett systemstöd samt ett eller flera olika funktionella områden, varför
Tvärfunktionella samarbeten mellan projektledning, delprojekten samt leverantörer är nödvändiga.
Ett agilt arbetssätt används genom hela Norma, vilket ställer krav på att involverade parter har
Förståelse och kompetens för att hantera valt arbetssätt.
En uppgift inom Norma är att upphandla en fakturaväxel och skanning tjänst som hjälper FMV
Att uppfylla e-fakturalagen samt uppfyller FMVs behov inom befintliga Ramavtal samtidigt som
Tjänsten uppfyller FMVs krav på informations- och IT-säkerhet.