2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal CAD/BIM-tjänster inom förvaltning
Beskrivning: Locum avser anskaffa ett ramavtal som syftar till att stötta Locums förvaltningsavdelning internt med CAD/BIM-kompetens. Följande är exempel på uppdrag som kan avropas: - Georeferering av byggnadsmodeller - Laserskanning i och utanför byggnader - Objektmärkning av installationsmodeller - Utveckling av Revit-PlugIns - Utveckling av Dynamoscript - Validering av punktmoln mot modell Befattningar: - Specialist BIM-utvecklare - Programutvecklare - Fältskannare
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96204:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72210000 Programmering av programpaket, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD), 72212322 Programvaruutvecklingstjänster för grafik, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor