219248-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Stängsel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Staket och Stängsel
Referensnummer: 2020/1220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928200 Stängsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Ramavtal för uppförande och service av stängsel, stolpar och grindar samt nödvändiga markarbeten för montering av stängsel, stolpar och grindar.
Även konsulttjänster såsom rådgivning, projektering och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928220 Stängselmaterial, 44313100 Metalltrådsstängsel, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett Ramavtal för uppförande och service av stängsel, stolpar och grindar samt nödvändiga markarbeten för montering av stängsel, stolpar och grindar.
Upphandlingen omfattar uppförande och service av stängsel, stolpar och grindar samt nödvändiga markarbeten för montering av stängsel, stolpar och grindar. Även konsulttjänster såsom rådgivning, projektering och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
Föregående år var volymen 900 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) ramavtalsleverantör.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara.