219252-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Informationssystem och servrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servrar, lagring och tillhörande tjänster
Referensnummer: KS 2020/462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48800000 Informationssystem och servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar programvara, hårdvara, service och support avseende kommunens server- och lagringsmiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 48822000 Datorservrar, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72110000 Rådgivning för val av maskinvara, 72120000 Rådgivning för driftsstörning, 72130000 Konsulttjänster vid planering av dataanläggning, 72140000 Konsulttjänster för leveranskontroll av maskinvara, 72150000 Konsulttjänster för loggning och maskinvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72222300 IT-tjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72317000 Datalagring, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen