219260-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Materialförsörjning
Referensnummer: VLL 1220-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser logistiktjänst via grossist för landstingets varuförsörjning av förbrukningsartiklar och innefattar även övriga med området förenade tjänster samt stöd för dessa. Upphandlingen består av tre (3) basuppdrag och fem (5) optioner enligt nedan:
— Basuppdrag 1.
— Basuppdrag 2.
— Basuppdrag 3.
— Option 1 - BAMSE (distributionstjänst inom sjukhus).
— Option 2 - Transport av artiklar i basuppdrag 2 och option 1+3.
— Option 3 - Hantering (fram till transport) av VLL-upphandlat sortiment.
— Option 4 - Distribution av förskrivningsmaterial (Inkontinenshjälpmedel).
— Option 5 - Distribution av förskrivningsmaterial (diabeteshjälpmedel).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 880 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 79991000 Lagerhantering, 85112000 Stödtjänster på sjukhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen