Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Friskvårdskläder Försvarsmakten.
Referensnummer: 16FMV4496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser att upphandla ett ramavtal för att täcka Försvarsmaktens behov av friskvårdskläder. Försvarsmakten har krav på sin personal att de ska träna/motionera tre timmar per vecka enligt FM FysS (Försvarsmaktens Fysiska Standard). För att kunna genomföra träning försörjer Försvarsmakten sin tillsvidareanställda personal med träningskläder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av friskvårdskläder till försvarsmaktens anställda.