219300-2021 - ResultatSverige-Umeå: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hysteroskopsystem
Referensnummer: HSN 1326-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hysteroskopsystem och omfattar:
— Komplett hysteroskopsystem
—Tillbehör och reservdelar
— Förbrukningsmaterial
— Option på ett (1) ytterligare hysteroskopsystem
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leveransavtal för ett (1) hysteroskopsystem med option på ytterligare ett (1) hysteroskopsystem. Option kan avropas av samtliga verksamheter inom region Västerbotten.
Utrustning ska användas vid kvinnokliniken på Norrlands Universitetssjukhus och ska främst användas för att utföra diagnostiska typer av hysteroskopier vid kvinnoklinikens mottagning.
Regionen uppskattar initialt att utrustningen kommer att användas för behandling av ca 4 patienter per vecka.