219312-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Måltidsleveranser
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadtjänster inom måltidsservice och FM-service
Referensnummer: SE 2021/00094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun ska upphandla en entreprenad och utlokalisera 10% av måltidsservice och FM-services verksamheter, med start i Sofiebergsområdet 5% och i ett senare skede Ranagårdsområdet 5%. De tjänsteområden som innefattas är måltid, städ, vaktmästeri samt inre och yttre fastighetsservice.