Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad av kommunalt fiber och kopparnätverk Ludvika kommun
Referensnummer: GNU 2020/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser framdragning av fiber, kontaktering till ODF och andra tjänster i samband med utbyggnad av kommunalt fiber- och kopparnätverk i Ludvika kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32560000 Fiberoptiska material, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen