2. Förfarande
Förfarande
Titel: AFU, Aktivitetsförmågeutredning
Beskrivning: Regionen är i behov av extern hjälp för att kunna hålla den produktionstakt som efterfrågas av FK avseende AFU. Upphandlingen innefattar utredningar för försäkrade som är folkbokförda i Östergötlands län. Grunden för upphandlingen är försäkringsmedicinska utredningar där ansvarig vårdgivare är legitimerad läkare med specialistutbildning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: 85140000‑2 – (Diverse hälsovårdstjänster) 85120000‑6 – Läkarvård och tillhörande tjänster 85121270‑6 – Psykiatrisk eller psykologisk vård (om fokus ligger på psykologiska funktioner) Men den kod som bäst motsvarar försäkringsmedicinska utredningar generellt är 85121200‑5.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122957:Lot:1