219400-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt egenvårdsstöd/hemmonitorering
Referensnummer: RS/889/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har i pilotprojektform i samverkan med samarbetspartner utarbetat en ny vårdmodell för stöd till egenvård och håller nu på att utöka både antal deltagande patienter och vårdenheter. I korthet går vårdmodellen ut på att systematiskt erbjuda den som kan, vill och är intresserad att engagera sig mer i sin hälsa och sitt eget mående. Vårdmodellen baseras på att hälso- och sjukvården erbjuder möjlighet till egenvårdsstöd, självmätning och digital kommunikation med hälso- och sjukvårdspersonal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48814000 Medicinska informationssystem, 33195000 Patientövervakningssystem, 85144100 Patientvård i hemmet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jämtland Härjedalen har i pilotprojektform i samverkan med samarbetspartner utarbetat en ny vårdmodell för stöd till egenvård och håller nu på att utöka både antal deltagande patienter och vårdenheter. I korthet går vårdmodellen ut på att systematiskt erbjuda den som kan, vill och är intresserad att engagera sig mer i sin hälsa och sitt eget mående. Vårdmodellen baseras på att hälso- och sjukvården erbjuder möjlighet till egenvårdsstöd, självmätning och digital kommunikation med hälso- och sjukvårdspersonal. Deltagande patienter mäter sina egna värden, hälso- och sjukvård och patient kommunicerar digitalt där egenvårdsstöd ges på olika sätt, alternativt att åtgärd behöver göras av hälso- och sjukvård. Förutom överföring av data från mätenheter som patienten har i sitt hem görs även utskick av screeningtester, informationsspridning och inhämtning av statistik digitalt i vårdmodellen. Fortsatt utvecklingsarbete av arbetssätt, tekniska möjligheter och identifiering av nya målgrupper sker kontinuerligt.
Nu går vi in i nästa fas och ska fortsätta utveckling och uppskalning av hela vårdmodellen och söker därför en aktiv och drivande samarbetspartner. Målgrupper som vi arbetar med i dag är främst kroniskt sjuka patienter eller patienter med långvariga hälsoproblem, men har även patientgrupper med tillfälligt eller kortvarigt behov av extra stöd i sin egenvård. Pilotprojektet har hitintills bedrivits inom regiondriven primärvård i Region Jämtland Härjedalen men samarbetspartner finns även inom specialistsjukvården på länssjukhuset.
Antalet anslutna patienter vid avtalets början beräknas vara mellan 300-400 st. Målsättning är att antal anslutna patienter vid årsskiftet 2019/2020 ska uppgå till 1500 patienter. Anslutning av nya patienter och patientgrupper kommer därefter att fortgå under avtalets löptid med en planerad anslutningstakt på minst 1500 patienter/år. Detta ska ses som en kvalificerad uppskattning och ska inte ses som en garanterad volym. Våra målgrupper ska utökas och nya målgrupper kommer att id