See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 5st delprojektledare till projekt UME Terminal Etapp 2
Beskrivning: Swedavia kommer påbörja programarbeten under Q2 2026 för att vidare definiera UME Airport:s nya avgångsterminal, detta med syfte att förbereda flygplatsen för framtidens kapacitetsbehov. För detta ändamål sökes nu delprojekt- och delprojekteringsledare där denna förfrågan avser delprojektledare. Vi söker totalt fem (5) delprojektledare till de olika delprojekten. Samtliga delprojektledare bedöms ha en beläggningsgrad på 25-50% under programskedet. Under efterföljande skeden tillika optioner bedöms beläggningsgraden kunna öka till 75%. Anbud kan lämnas på en eller flera befattningar (delprojektledare). Dessa delprojektledare med tillhörande delprojekt är: Förberedande arbetenMediaförsörjningAngöringTakförstärkning och tätskiktNybyggnation avgångsterminalStartdatum för uppdragen är mars 2026 och därefter kommer arbetet med programhandlingarna pågå fram till Q1 2027 enligt våra beräkningar. Under denna period, det vill säga fram till 2027-03-31, beräknar vi att det kommer behövas tio (10) platsbesök totalt till Umeå Flygplats. Om det senare blir aktuellt med inlösen av option kommer det under option 1 att krävas ett (1) platsbesök per månad.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delprojektledare till projekt UME Etapp 2 (Förberedande arbeten)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126088:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delprojektledare till projekt UME Etapp 2 (Mediaförsörjning)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126088:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delprojektledare till projekt UME Etapp 2 (Angöring)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126088:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delprojektledare till projekt UME Etapp 2 (Takförstärkning och tätskikt)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126088:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delprojektledare till projekt UME Etapp 2 (Nybyggnation avgångsterminal)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126088:Lot:5