Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering av Rötslam från Uppsala Kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser nyttjande av rötat och hygieniserat avloppsslam från Kungsängsverket i Uppsala. Med nyttjande avses förmedling, transport från Hovgårdens avfallsanläggning och spridning av slam på jordbruksmark.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen