Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredband till Sala kommun
Referensnummer: 2017/972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sala kommun har beslutat om att senast till 2020 ska alla permanenthushåll och näringsidkare ha tillgång till en snabb bredbandsuppkoppling på minst 100 Mbit/s, om de så önskar. Sala kommun vill i och med denna förfrågan tillförsäkra sig om en garanti att någon marknadsaktör är beredd att fullfölja uppställt mål.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32560000 Fiberoptiska material, 45112000 Grävning och schaktning, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen