219559-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd Kategoristyrning
Referensnummer: 006158-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar metodstöd, utbildning och konsulttjänster avseede kategoristyrning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och volym
Upphandlingen omfattar metodstöd, utbildning och konsulttjänster avseede kategoristyrning.Försäkringskassan avser att teckna ramavtal/avtal med en (1) leverantör.
Uppskattade volymer är:
Konsultstödet beräknas uppgå till totalt ca 100 timmar/månad det första året, år två kommer behovet minska till ca 80 timmar/månad.
OptionFörsäkringskassan har därefter möjlighet att förlänga avtalet med upp till 12 månader.Försäkringskassan kommer att meddela leverantören senast tre (3) månader innan avtalsslut om optionen utnyttjas.
År tre beräknas stödet uppgå till ca 40 timmar/månad och minska successivt mot avtalets slutdatum.
Försäkringskassan garanterar emellertid inte att denna volym kommer att bli aktuell under avtalsperioden. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre. Uppdraget är på löpande räkning, d.v.s. timpris. Konsultinsatser avropas successivt under avtalstiden.