219581-2020 - ResultatSverige-Härnösand: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2020
Referensnummer: 19RS10518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser upphandla tryckeritjänster av grafiskt material som ej kan tryckas internt så som årsredovisning, populärversion, A5-folder, regionplan, affisch, hushållstidning, visitkort samt tidkort.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Tryckertjänster enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
I uppdraget ingår ej expomaterial som exempelvis skyltar och profilartiklar, ej heller tryck och lagerhållning av Region Västernorrlands allmänna kuvert med logotyp.
Uppskattat kontraktsvärde: 3,5 MSEK.
Avtalstid: 2 år med möjlighet till förlängning 1 år + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen