219651-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem - Kategori 3 Installationssamordning
Referensnummer: LOC 2019-0157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum AB (hädanefter Locum) bjuder härmed in till att lämna ansökan om deltagande i dynamiskt inköpssystem avseende rubricerad upphandling av konsulttjänster inom byggprojektledning till Locum, enligt de förutsättningar som anges i denna ansökningsinbjudan jämte bilagor.
Upphandlingen genomförs inom ramen för det dynamiska inköpssystemet med ett selektivt förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upphandlingsföremålet omfattar konsulttjänster inom byggprojektledning för bland annat styrning och ledning av byggprojekt. Konsultuppdrag avser att tillhandahålla byggprojektledning för att stärka upp Locums projektavdelning under projekterings- och produktionsskedena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dis Kategori 1 - Projektledning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen kan komma att avse exempelvis, utredningar, förstudier, program, projektering, byggentreprenader samt andra lokal- och byggnadsanknutna projekt.
Upphandlingen är uppdelad i följande kategorier:
Kategori 1 – Projektledning
Kategori 2 – Projekteringsledning
Kategori 3 – Installationssamordnare
Kategorier och tillhörande kravprofiler presenteras nedan:
Kategori 1 – Projektledning med roller:
— Projektledare
— Biträdande projektledare
— Byggledare
— Projekt Administratör
— Projekteringsledare
Kategori 3 – Installationssamordning
— Installationssamordnare
DiS Kategori - Projekteringsledning
Del nr: 2
DiS Kategori 3 - Installationssamordning
Del nr: 3