Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
1058 Sege Park
Referensnummer: 17/235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna detaljprojektering, som även inkluderar rivning, syftar till att genomföra den infrastrukturutbyggnad och andra förberedande exploateringsarbeten som detaljplan 5455 anger. Slutprodukten ska vara två förfrågningsunderlag som ska ligga till grund för upphandling av utförandeentreprenad för ovan nämnda arbeten. Kompletterande utredningar och undersökningar ska utföras och ligga till grund för att genomföra utbyggnad enligt detaljplanens intentioner. Observera kravet avseende visning av Sege Park!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112700 Landskapsplanering, 45112710 Utformning av grönområden, 45112711 Utformning av parker, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen