Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av verktyg för onlineundersökningar.
Referensnummer: 016880-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser webbverktyg för att skapa enkäter. Enkäterna ska sedan användas i interna och externa undersökningar för Försäkringskassans olika verksamhetsområden.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar Försäkringskassans behov av ett webbaserat verktyg för undersökningar samt konsultstöd. Verktyget ska användas för att Försäkringskassan på ett enkelt och snabbt sätt ska kunna genomföra interna och externa undersökningar. Antalet användare av webbverktyget beräknas till ca tjugo (20) personer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen