Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift och underhåll av parkmark samt skötsel av grönytor utmed trafikleder inom södra och norra Farsta
Referensnummer: 2.2.2-65/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser utförande av drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt vinterväghållning på parkmark, trappor, ytor och skötsel av grönytor utmed trafikleder inom södra respektive norra Farsta i enlighet med vad som framgår av bifogade kartbilagor, funktions- och utförandebeskrivningar samt mängdförteckningar.
Sista dag för lämnande av anbud är 9.4.2019
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt vinterväghållning av parkvägar, avseende södra Farsta
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser utförande av drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt
Vinterväghållning på parkmark, trappor, ytor och skötsel av grönytor utmed trafikleder inom södra
Farsta i enlighet med vad som framgår av bifogade kartbilagor, funktions- och utförandebeskrivningar samt mängdförteckningar.
Drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt vinterväghållning av parkvägar, avseende norra Farsta
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90900000 Städning och renhållning
Vinterväghållning på parkmark, trappor, ytor och skötsel av grönytor utmed trafikleder inom norra Farsta i enlighet med vad som framgår av bifogade kartbilagor, funktions- och utförandebeskrivningar samt mängdförteckningar.