219860-2019 - ResultatSverige-Lund: Järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågresor
Referensnummer: V 2019/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inrikes och utrikes tjänsteresor med tåg för anställda eller andra som reser för Lunds universitets räkning.
Anbud kan lämnas på enskilda områden eller sträckor inom Sverige, Norden eller Europa.
Avsteg kommer att ske för tågtrafik som regionala kollektivtrafikmyndigheter ansvarar för.
Lunds universitet kommer att anta alla anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav.
Beräknat startdatum för kontraktet är maj-juni 2019. Kontraktet gäller från och med startdatumet till och med 31.8.2020. Köparen har därefter rätt att förlänga kontraktet fram till 31.5.2023, eller beroende på startdatum, med en maximal kontraktstid på fyra år. Förlängningar kan göras i flera omgångar om kortare eller längre perioder.
Den uppskattade volymen för tjänsten är ca 7 000 000 SEK per år. Denna uppskattning baseras på statistik från det föregående året och är utan förpliktelser då volymen kan komma att förändras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
De mest resta sträckorna är:
Stockholm C - Lund C
Göteborg C - Lund C
Stockholm C - Malmö C
Göteborg C - Malmö C
Linköping C - Lund C
Uppsala C - Lund C
Stockholm C - Göteborg C
För de 20 mest resta sträckorna se Bilaga 1 De 20 mest resta sträckorna 20170301-20180331 enligt SJ.