219864-2019 - ResultatSverige-Tyresö: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård till Tyresö kommun
Referensnummer: 2019-KSUH0028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende Företagshälsovård.
Avtalet kommer att omfatta timdebiterade tjänster för avrop såsom företagssköterska, företagsläkare, fysioterapeut, psykolog, beteendevetare/organisationskonsult, arbetsmiljöingenjör, arbetsmiljökonsulent/utvecklare, avrop av paket såsom hälsoprofiler, konditionstest, arbetsförmågebedömning och arbetsförmågeutredning. Avrop kommer även ske av vaccinationer, alkoholtester, drogtester, hälsosamtal och förstadagsintyg.
I upphandlingen ingår alla de verksamheter som bedrivs inom kommunens fem förvaltningar. De anställda arbetar inom många olika verksamhetsområden såsom skola och förskola, äldreomsorg, hemtjänst och teknisk service. Majoriteten av kommunens anställda är kvinnor och arbetsplatserna är geografiskt spridda över kommunen.
Idag har Tyresö kommun avtal med Avonova Hälsa Stockholm AB, som tar hand om företagshälsovården åt kommunen.
Anbud ska lämnas på hela upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen