219900-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Miljökonsulttjänster - V6
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMiljökonsulttjänster - V6
BeskrivningUpphandling av ramavtal gällande Miljökonsulttjänster till kommunerna Essunga, Grästorp, Götene, Lidköping, Skara och Vara. Upphandlingen är uppdelad i följande nio (9) anbudsområden (delområden): • Bullerutredningar • Dagvattenutredningar och översvämningsanalyser • Geotekniska utredningar • Miljötekniska markundersökningar • Miljökonsekvensbeskrivningar (MKB) • Naturvärdesinventeringar (NVI) • Riskbedömningar vid planarbete • Riskbedömningar vid mark och anläggningsarbeten • Trafikutredningar
Intern identifierare2023-26
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAdministrativa Föreskrifter
Mängd1 timme
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerell del
Beskrivning.
Mängd1 arbetstimme
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde Bullerutredningar
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde Dagvattenutredningar och översvämningsanalyser
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde Miljökonsekvensbeskrivning (MKB)
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelAnbudsområde Geotekniska utredningar
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelKontraktsvillkor
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelAnbudsområde Miljötekniska markundersökningar
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelAnbudsområde Riskbedömningar vid planarbete
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelAnbudsområde Riskbedömningar vid mark och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelAnbudsområde Naturvärdesinventeringar (NVI)
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelAnbudsområde Trafikutredningar