219991-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av rörlig bild
Referensnummer: UHM-2018-0097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av rörlig bild samt tillhörande tjänster för Upphandlingsmyndigheten. Vänligen se Upphandlingsdokument för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92100000 Film- och videotjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111100 Produktion av instruktionsfilm och videoband, 92111210 Reklamfilmsproduktion, 92111250 Produktion av informationsfilm, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rörlig bild är en del av Upphandlingsmyndighetens strategiska kommunikation och används för att stödja och dela kunskap till Upphandlingsmyndighetens målgrupper. Det är av största vikt att det rörliga bildmaterialet bidrar till att skapa engagemang, väcka intresse och att på ett engagerat sätt förmedla budskap som verkar kunskapshöjande hos relevanta målgrupper inom olika upphandlingsrelaterade områden. Syftet ska vara att attityder och beteenden bearbetas. Rörlig bild kan i Upphandlingsdokumentet också benämnas som film eller produktion.
Filmer kommer att publiceras på Upphandlingsmyndighetens webbplats som är navet i all kommunikation. Filmer kan också komma att göras tillgängliga via Upphandlingsmyndighetens Youtubekanal och publiceras på myndighetens övriga och tillkommande kanaler. Filmer kan dessutom spridas i olika analoga och digitala kommunikationskanaler.
För mer information om upphandlingen vänligen se tillhörande Upphandlingsdokument.