219996-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: 2020/2216/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård till SMHIs kontor i Norrköping, Göteborg och Uppsala 2021
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHIs verksamhet bedrivs idag ifrån tre kontor, huvudkontoret i Norrköping samt lokala kontor i Göteborg och Uppsala. Samtliga tre kontor har idag lokalvård genom avtal som sträcker sig till 31 augusti 2021. SMHI är därför i behov av nya avtal för lokalvård till de tre kontoren.
Målsättning med denna upphandling är att teckna avtal med en eller flera leverantörer för tillhandahållande av ändamålsenlig lokalvård på SMHIs tre kontor.
Leverantören/leverantörerna ska även kunna tillhandahålla närbesläktade tjänster under avtalstiden. Med närbesläktade tjänster avses här bl a. fönsterputs, golvvård och flyttstädning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen