220009-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny grundskola, grundsärskola och idrottshallar Håsten
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom fastigheten Getakärr 2:21, där Håstenskolan idag ligger, ska en ny grundskola F-9 om 750 elever, grundsärskola 1-9 om 120 elever samt idrottshallar byggas tillsammans med utemiljö och parkeringslösning. Rivning av den befintliga Håstensskolan ingår även i entreprenaden som ska vara i drift under byggnationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45112700 Landskapsplanering, 45112710 Utformning av grönområden, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.Föreskrifter under viss kod gäller som komplettering till text i AMA AF 12. Avviker föreskrift från föreskrift i AMA AF 12, gäller dessa Administrativa Föreskrifter.
Anbud ska lämnas på det svenska språket. All kommunikation ska ske på det svenska språket, om inget annat föreskrivs.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i förfrågningsunderlag enligt dessa Administrativa Föreskrifter hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR). Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt dessa Administrativa Föreskrifter.