220011-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Vägarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudsta 3:1 - E1, utbyggnad allmän plats
Referensnummer: 22/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser första utbyggnadsetappen för allmän platsmark inom exploateringsområdet i Huvudsta 3:1 utefter Huvudstaleden, Alphyddevägen, Jonstorpsvägen i Solna. Omläggning och nybyggnad av ledningar, VA, fjärrvärme, fjärrkyla, fiber, el. Flera ledningar utgör huvudledningar för respektive ledningsägare. Nya gatudragningar inom detaljplan, ombyggnad av befintliga gator. Markförstärkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen