220033-2017 - ResultatSverige-Visby: Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvarnåkershamns nya vattenverk.
Referensnummer: TN2016/1213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnation av nytt vattenverket i Kvarnåkershamn på sydvästra delen av Gotland för att säkra drickvattentillgången främst för södra Gotland.
Projektet består till sina huvuddelar av följande:
* Nytt komplett vattenverk för avsaltning av Östersjövatten med membranteknik.
* Råvattenpumpstation för att pumpa Östersjövatten till nya vattenverket.
* Intagsledning och rejektledning Östersjön.
Projektet skall genomföras i samarbetsformen partnering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet skall genomföras i samarbetsformen partnering. Riktkostnad ca. 130 MSEK.