Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: Ä2020-965
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser drift och förvaltning av infrastruktur och applikationer som tjänst på ett säkert, effektivt och kvalitativt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72611000 Tekniskt datastöd, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla:
• Plattform för standardapplikationer
• Containerplattform med Kubernetes- (eller likvärdig) teknologi för egenutvecklade system
• Nätverk/Kommunikation - LAN/Central brandvägg
• Konsulttjänster IT-drift och förvaltning
Som option ska Leverantören även erbjuda:
• Nätverk/Kommunikation - WAN/Internet
• IT-arbetsplats
• Servicedesk
• Konsulttjänster avseende Microsoft 365