220092-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gunsta skola & idrottshall
Referensnummer: SFB-2020-00520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun Skolfastigheter har för avsikt att uppföra en skola som ska inkludera en fullstor idrottshall med fritidsklubb.
Skolan ska starta sin verksamhet hösttermin 2025.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala Kommun Skolfastigheter har för avsikt att uppföra en skola som ska inkludera en fullstor idrottshall med fritidsklubb. I skolbyggnaden kommer ett tillagningskök och matsal att placeras.
Grundskolan omfattar årkurser F-6 om totalt 630 elever. Del av skolan ska fungera som förskola under de två första åren, 4 avdelningar, d.v.s. 72 barn. Efter två år ska delen avseende förskoleverksamhet anpassas tillbaka till skola. En fullstor idrottshall med plats för fritidsklubb på plan 2. Skolan och idrottshallen ska värmas upp med värme från en närvärmeanläggning (pellets) som ska byggas på närliggande fastighet. Fastigheten storlek är ca 30 000 m² med en trycksatt spillvattenledning som ligger som ett U-område genom fastigheten.