Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten Ramavtal 2019
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Bodenbo förvaltar ca 2 050 lägenheter och ca 115 lokaler belägna i Boden, Sävast (ca 10 km från tätort) och Harads (ca 45 km från tätort). För mer information om beställaren se www.bodenbo.se.
Objekten avser samtliga fastigheter som ägs av beställaren, se bilaga 1. Beställaren reserverar sig för tillkommande och avgående objekt under kontraktstiden.
I Harads för tillfället har Beställaren egna hantverkare anställda som utför mindre reparationsarbeten så långt det är möjligt. Denna upphandling omfattar i övrigt elarbeten för hela fastighetsbeståndet.
Upphandlingen omfattar entreprenad för elarbeten i Stiftelsen Bodenbos fastighetsbestånd. I entreprenaden ingår att utföra allt från enklare elarbeten exempelvis proppbyte till service av befintliga anläggningar och nyinstallationer i fastigheter efter avrop från beställaren.
Beställaren avser att teckna ett ramavtal med den Entreprenör som lägger det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser planerade och akuta elarbeten i Beställarens bestånd. Arbeten omfattar allt ifrån enklare underhåll och service i befintliga fastigheter samt nyinstallationer vid renoveringar och nybyggnationer. Större och mindre elarbeten i lägenheter, trapphus, källare, vind och lokaler. Kabelförläggning i mark förekommer.