220184-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Försäkringar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egendom- och Avbrottsförsäkring
Referensnummer: 18/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser egendom- och avbrottsförsäkring för Ttekniska verken-koncernen.
Bakgrund.
Tvk har i sin verksamhet behov av att teckna egendoms- samt avbrotts-, mer och extrakostnadsförsäkring för en rad potentiella skadehändelser som beskrivs vidare i detta dokument.
Omfattning.
Upphandlingen avser inköp av egendoms- samt avbrotts-, mer- och extrakostnadsförsäkring. Se vidare i detta dokument för mer detaljerad information.
Ej uppdelning av kontrakt.
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66515000 Skadeförsäkringar, 66515200 Sakförsäkringar, 66515411 Försäkringar mot ekonomisk förlust
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser egendom- och avbrottsförsäkring för tekniska verken-koncernen.