220195-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Senior exploateringsingenjör, stora projekt
Referensnummer: 20/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun inbjuder er att inkomma med anbud som syftar till att avtal för en Senior Exploateringsingenjör, stora projekt.
Konsulten ska upprättande av alla Exploateringsprocessens avtal, Exploateringskalkyl och projektets genomförandefrågor för FÖP (fördjupad översiktsplan) Södra Centrum i Partille Kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71410000 Stadsplanering, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Precisering av uppdraget
• Stötta och leda kommunens arbete i exploateringsprojektet
I uppdraget ingår att hålla rätt fokus i projektets olika processer, från tidiga idé- och planeringsskeden till genomförande och drift. Uppdraget innebär långa, parallella processer över tid, vilket kräver uthållighet och ett helhetstänk för en optimerad utbyggnadsordning till färdigt resultat.
•Utbyggnad
Ta fram en utbyggnadsordning med etapper som tar hänsyn till både social service, boendemiljö och fungerande teknisk infrastruktur under den etappvisa utbyggnaden, möjlighet till etableringsytor, byggtransporter, sprängningsarbeten och andra praktiska (genomförandefrågor under byggtiden) frågor för exploatörerna. (riskanalys)
• Avtal
Upprätta markanvisnings- och exploateringsavtal samt samverkansavtal. Företräda kommunen vid förhandlingar, skapa och ta fram principer för omfördelning av mark och olika fördelningstal för gemensamhetsanläggningar, samfälligheter och servitut.
• Exploateringskalkyl
Skapa en samlad bild av projektets ekonomi genom att upprätta och kontinuerligt uppdatera exploateringskalkyl för såväl deletapperna, som för projektet i helhet. Genom kalkylen identifiera och hantera framtida frågor.
• Markförädling
Ta fram en markanvisningsplan för hur och när framtida verksamheter längs Landvettervägen kan och bör byggas ut. Möjlighet till kontorsutbyggnader och hur man marknadsför stråket på ett bra sätt.
m.m.