220196-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Ombyggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster för Polismyndigheten Region Mitt exklusive Uppsala.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Polisområde Gävleborg samt Västmanland.
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Polismyndighetens behov av hyresgästsanpassningar (byggtjänster) under ramavtalsperioden (2 år med möjlighet till 1 + 1 års förlängning) av reparationer, renoveringar, mindre om- och tillbyggnadsarbeten (ROT) och övrig byggverksamhet i av Polismyndigheten förhyrda fastigheter i Polisregion Mitt där Gävleborg, Västmanland samt Uppsala ingår. Observera att Uppsala ej ingår i denna upphandling.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45454000 Ombyggnadstjänster, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44316500 Smide, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering, 71200000 Arkitekttjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.