220248-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Planeringssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planerings- och handläggningssystem för skolskjuts
Referensnummer: UH-2017-121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadskontoret ansvarar för skolskjuts och elevresor inom Norrköpings kommun. Skolskjuts kan ske i form av skolbuss, skoltaxi eller busskort. Samhällsbyggnadskontoret planerar själva rutterna för de 24 bussar som man idag har upphandlat. För att planera och administrera skolskjutsen och elevresorna för alla kommunens elever krävs ett skolskjutsplaneringssystem som nu ska upphandlas.
I systemet ska personal från samhällsbyggnadskontoret arbeta. Viss skolpersonal, transportörer och föräldrar ska även komma åt delar av informationen i systemet.
Det system som samhällsbyggnadskontoret hade under läsåret 2017/2018 har cirka 24 000 elever inlagda och 298 rutter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen