Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotning och Brandskyddskontroll
Referensnummer: GNU 2018/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av sotning och brandskyddskontroll för de kommuner som ingår i Räddningstjänst Dala Mitt; Falun, Borlänge, Säter och Gagnef. Räddningstjänsten Dala Mitt (RDM) ansvarar för tillsynen av de entreprenörer som utför sotning i sina fyra medlemskommuner. Upphandlingen är uppdelad och varje kommun är en del. Avtal kommer tecknas med en leverantör per kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbud för Falu kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90915000 Ugns- och skorstenssotning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud för Borlänge kommun
Del nr: 2
Anbud för Säter kommun
Del nr: 3
Anbud för Gagnef kommun
Del nr: 4