220269-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utrustning för Videokoloskopi.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget i Kalmar län avser att handla upp 2 stycken system för videokoloskopi med option på ytterligare utrsstningar och tillbehör.
Utrustningen skall ge förutsättningar för högkvalitativ diagnostik av inflammatoriska, maligna och premaligna tillstånd i nedre gastrointestinalkanalen samt i tillämpliga fall interventionella ingrepp/behandlingar inom samma område.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
2 kompletta system.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej