220281-2019 - ÄndringSverige-Uppsala: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för handläggning av biverkningar och signaler
Referensnummer: 2.3.1-2019-022086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedelsverket ämnar upphandla ett IT-stöd för livscykelhantering för hanteringen av biverkningar och signaler för humanmedicin och veterinärmedicin.
Användarbasen omfattar Läkemedelsverkets interna användare, integration till befintliga e-formulär för extern datainmatning från allmänheten, samt integration till Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) centrala databaser för biverkningsrapportering – EudraVigilance Human/Veterinary