220283-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom projekt/projekteringsledning
Referensnummer: 2019-5197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommande uppdrag omfattar konsultuppdrag under hela eller delar av byggskede samt förvaltningsskede inom:
— Projektledning/Projekteringsledning
— ÄTA-bedömningar, och kalkyler under entreprenadtiden
— Byggledning
— Installationssamordning
— Byggarbetsplatskontrollant
— Konsult arbetsmiljöfrågor
— Konsult BAS-P 1000,-
— Konsult CM, exkl. upphandlingsarbete