Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfoto och laserdata
Referensnummer: BN 2021/00008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79961200 Flygfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
I ramen av 3D-satsningen inom projektet “Digital Samhällsbyggnad” behöver vi högupplösta flygbilder, snedbilder och Lod-bilder. Dessa ligger till grund för 3D-modeller och diverse andra kartbaserade tjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71354200 Flygkartstjänster, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen