2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare samt kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå
Beskrivning: Arbetsmarknad och vuxenutbildning, hädanefter kallad Beställaren, genomför en ramavtalsupphandling gällande Kommunal vuxenutbildning i svenska för nvandrare samt kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallade Leverantören, att lämna anbud i upphandlingen i enlighet med detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Syftet med upphandlingen är att anskaffa utbildning som utgör en bas för kompetensförsörjning, omställning samt som bidrar till att elever kan arbeta och verka i samhället. Detta görs med individanpassning och individualisering som utgångspunkt där elevernas förutsättningar och behov är i fokus. Ambitionen är att öka elevernas möjlighet att komma in på arbetsmarknaden eller att studera vidare. Målgruppen för upphandlingen kan variera. Elevunderlaget skiftar efter såväl konjunktur som omvärldsläge, varför det ställs höga krav på att Leverantören anpassar sin verksamhet på ett sätt som möjliggör god inlärning för eleverna.
Intern identifierare: 1003/24
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Beställaren inbjuder genom denna annonsering alla intresserade Leverantörer att lämna anbud i detta enstegsförfarande. Efter att anbuden inkommit kommer kvalificering av Leverantörer och prövning av anbud att genomföras. Beställaren får förhandla med en eller flera Leverantörer gällande pris. Anbud kan komma att antas utan förhandling. Anbud som inte uppfyller ställda krav kommer att förkastas. Samtliga krav och villkor som ställs i denna upphandling gäller för hela ramavtalstiden.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Alla delar