220412-2021 - ResultatSverige-Västerås: Utvecklingsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutvecklingsinsatser till ESF-projekt
Referensnummer: IN-IN20-0251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73220000 Utvecklingsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-medfinansierade projektet "Ett kompetenslyft för Sverige", där målet är att kompetensutveckla industrins medarbetare. Detta projekt syftar till att stötta omställningen och förnyelsen i några av Sveriges största industriföretag, exportörer och utvecklare. I projektet kommer ett stort antal kompetensutvecklingsinsatser att genomföras för att ge yrkesverksamma möjlighet till kompetensutveckling.Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79633000 Personalutveckling, 79990000 Diverse företagstjänster, 79998000 Coachning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-medfinansierade projektet "Ett kompetenslyft för Sverige", där målet är att kompetensutveckla industrins medarbetare. Detta projekt syftar till att stötta omställningen och förnyelsen i några av Sveriges största industriföretag, exportörer och utvecklare. I projektet kommer ett stort antal kompetensutvecklingsinsatser att genomföras för att ge yrkesverksamma möjlighet till kompetensutveckling.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland och Region Sörmland, i fortsättningen kallade köpare. Behovet avser tjänster på orter där köparen är verksam. Samtliga Region Västmanlands och Region Sörmlands hel- och delägda bolag, befintliga samt under avtalstiden tillkommande, ska som option ha rätt att ansluta sig till avtalet.
Upphandlingen genomförs av Inköp Sörmland Västmanland (dvs. Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172.)
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger inte förhandling.Sista anbudsdag: 21.8.2020 23:59
Anbuden är giltiga t.o.m: 27.10.2020Sista dag för att ställa frågor: 14.8.2020
Utvärderingsmodell: Bästa förhållandet mellan kvalitet och pris.
Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
Spelplanen för svensk industri förändras och detta projekt syftar till att adressera dessa förändringar och stötta omställningen och förnyelsen i några av Sveriges största industriföretag, exportörer och utvecklare. I “Ett kompetenslyft för Sverige” kommer ett stort antal kompetensutvecklingsinsatser att genomföras för att ge yrkesverksamma inom Industrin möjlighet till kompetensutveckling för att öka och säkra individens livslånga lärande. Projektet ska också bidra till företagens långsiktiga kompetensförsörjning för att kunna möta strukturomvandling till följd av teknikskifte.
Samtliga deltagande företag har sin hemvist i Västmanland och det är i Västmanland som majoriteten av kompetensutvecklingsinsatserna kommer att bedrivas. Men då projektet är av nationell karaktär möjliggör detta att insatserna sker inom hela koncernerna vilket inbegriper ett antal arbetsställen runt om i Sverige, inklusive tusentals i Skellefteå och Ludvika.