220422-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Digitala kommunikationstjänster för Europeiska kommissionens representationskontor i Sverige som ska levereras under perioden 2023–2026
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EU, Euratom) nr 2018/1046
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala kommunikationstjänster för Europeiska kommissionens representationskontor i Sverige som ska levereras under perioden 2023–2026
Referensnummer: COMM/STO/2023/OP/0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Europeiska kommissionens representationskontor i Sverige önskar sluta ett ramavtal för att kunna tillhandahålla de digitala kommunikationstjänster som behövs för att nå ut till den svenska befolkningen. Tjänsterna avser digitala kommunikationsinsatser, som genomförs genom representationens webbplats och plattformar för sociala medier, inbegripet analys av sociala mediers resultat och strategiska råd för sociala medier, videoproduktion, informationsgrafik/visuellt innehåll, kopiering, podcast och användning av reklam via sociala medieplattformar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 775 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79416000 Public relations, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang, 79951000 Organisering av seminarier, 79952100 Anordnande av kulturevenemang, 79954000 Festarrangemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Digitala kommunikationstjänster för Europeiska kommissionens representationskontor i Sverige som ska levereras under perioden 2023–2026.