Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Djupfrysta produkter 2022
Referensnummer: GNU 2022/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av djupfrysta produkter/livsmedel samt viss chark, färsk fågel och färska köttdetaljer.
Avtalet är inte exklusivt och Beställare har rätt att avropa/upphandla produkter från annan leverantör. Beställarna kommer att styra inköpen mot den aktör som har avtal gällande specifikt avtalsområde men avropande enheter väljer själva vilket avtal de anser lämpligast att avropa från utifrån behov och säsong.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15311000 Fryst potatis, 15331170 Frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen